Показват се публикациите с етикет торти. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет торти. Показване на всички публикации

7 февруари 2016 г.

торта с бишкоти и смокини








  

Продукти:

1 голям пакет бишкоти Савоярди (който съдържа 4 редички бишкоти)
400 мл. течна сладкарска сметана
500 гр. маскарпоне
няколко лъжици пудра захар на вкус
настърганата кора на 1 портокал
сока на 1 портокал
1 бурканче сладко от смокини (може и друг плод)
1 п. захар с аромат на ванилия или ром
2 пакетчета карамелизирани фъстъци или карамелизиран кокос за покриване на тортата








Приготвяне:

В плитка и широка купичка отцедете сока на портокала и смесете с 1 ч.ч. вода.За допълнително подслаждане капнете от сиропа на смокините и разбъркайте-в тази течност ще топите бишкотите,за да са сочни.
Маскарпонето трябва да бъде със стайна температура.
Разбъркайте го заедно с няколко лъжици пудра захар,ромовата захар и настърганата кора от портокала.
В отделна купа разбийте добре охладената течна сметана,докато стане пухкава.
Обединете разбитата сметана с маскарпонето като внимавате да не спадне обема.
Поставете тортен ринг с диаметър 22-23 см. върху тортен поднос.
От вътрешната страна на ринга подредете изправени бишкоти,на които сте подрязали заоблената част на единия край,за да стоят стабилно.
На дъното сложете тънък пласт крем и върху него подредете легнали първи ред бишкоти,които преди това за кратко сте топнали в портокаловия сироп.
Разпределете няколко лъжици крем,заравнете.
Подредете парченца смокини.
Следва втори ред потопени в сироп бишкоти.Може да запълвате празнините с изрезките от изправените бишкоти.
Пак пласт крем и парченца смокини.
Завършвате с трети ред бишкоти и крем.
Поръсете тортата с карамелизирани фъстъци или карамелизиран кокос (продават се в Кауфланд).
Остатъкът от крема сипете в пош с накрайник и приберете в хладилника заедно с тортата.
На следващия ден махнете ринга и шприцовайте розички от крема.
Може да украсите с цветни перли.








23 декември 2015 г.

орео чийзкейк / no bake oreo cheesecake






Нежен,фин десерт с пухкава текстура.Всяка хапка се разтапя на небцето.
Въпреки,че крема не съдържа желатин,стои стабилно ,режат се добре оформени парчета,не се отпуска и не се свлича.








Прави се бързо,лесно и с малък набор продукти.
Никакво печене.
Идеалният чийзкейк :) ,нали ?!






 

Продукти:

за блата:
22 бр. бисквити Орео
70 гр. краве масло

за крема:
500 гр. маскарпоне
6 с.л. пудра захар или на вкус
500 мл. течна сладкарска сметана
12 бр. бисквити Орео
ванилия

за декорация:
200 мл. течна сладкарска сметана
оцветени кокосови стърготини
готови захарни фигурки ( може сами да си изрежете фигурки от фондан или върху всяка сметанова розичка да поставите по 1 бисквита Орео,или по 1 шоколадов трюфел, или някакви по-ефектни бонбони )










Приготвяне:

Маскарпонето трябва да бъде със стайна температура.
Сметаната за разбиване трябва да е добре охладена.
Поставете метален ринг с диаметър 22 см. върху тортен поднос.
Облечете отвътре стените с лента ацетатна хартия ( ако имате такава ) за по-лесно отделяне на ринга.
Смелете в блендер бисквитките за блата.
Добавете маслото,нарязано на кубчета,и блендирайте до хомогенни маслени трохи.
Изсипете трохите в ринга ,разпределете ги по дъното и ги притиснете много добре.
Поставете подноса в хладилника за 30-40 мин.
В купа разбъркайте маскарпонето,пудрата захар и ванилията.
В друга купа разбийте студената сметана ,докато стане пухкава.
Обединете двете смеси като внимавате да се запази обема.
Отделете от сместа около 3 пълни с.л.
Към останалата част добавете нарязаните орео бисквитки,разбъркайте кратко и внимателно.
Извадете подноса от хладилника и върху стегналата маслена кора разпределете крема.
Отгоре сложете отделените 3 с.л. крем и заравнете.
Покрийте ринга с парче прозрачно фолио.
Приберете чийзкейка в хладилника за 1 нощ.
Махнете ринга


и отлепете внимателно ацетатната лента. 
Загладете сладкиша отстрани.



Разбийте 200 мл. течна сладка сметана.
Напълнете я в пош и оформете розички.
Върху всяка поставете някаква декорация,а по средата поръсете кокосови стружки.
Консумирайте десерта охладен.








 източник на рецептата

10 ноември 2015 г.

бисквитена торта с маскарпоне и течен шоколад (или какаов сусамов тахан)












Още когато Пепи показа снимките на бисквитената тортата с  боровинки,кутия маскарпоне се намести и в моя хладилник в очакване на рецептата,за която сърдечно й благодаря!
Започвайки да я приготвям,отидох да си избера с какво сладко да я направя и насреща ми се изпречи бурканчето какаов сусамов тахан,което бях купила от Лидл по време на гръцката седмица.Ха днес,ха утре да го употребя,дали в някакви сладки,дали в брауни,до момента така и не бях решила и спонтанно го грабнах,казвайки си-време му е.






Та моята торта не е с течен шоколад,както съм записала в заглавието,а е със сусамов тахан с какао.Такъв можете да закупите от Лидл ,но само когато има гръцка седмица.Може да потърсите подобен тахан  в Метро,в интернет или специализирани магазини.
Понеже като вкус и консистенция какаовият тахан и течният шоколад много си приличат,спокойно можете да ги замените в случай,че тази тортичка ви намига апетитно и не ви се търси обезателно тахан или чака гръцка седмица в Лидл.
Абсолютно съм убедена,че и с качествен течен шоколад ще е перфектна,а примери за това в нета безброй.






Днешната публикация е символична.
Защото в нея съм съчетала три сантиментални елемента-рецептата на Пепи -любимо мое другарче,лъжичките са част от страхотните подаръци,с които ме трогна Дани,когато се срещнахме в Барселона и се надявам един ден и аз да мога да отвърна на милите жестове и топло посрещане ,с които тя и семейството й ни впечатлиха толкова много.В заден план съм си приготвила кафе Mocha на новата ми кафемашинка Долче густо.При покупката й използвах ваучера,който получих от Метро във връзка с годишните награди за кулинарни блогове на Блоговодител.
Благодаря от сърце на всички вас,които сте съпричастни към чувството на взаимност,полезност,добронамереност и приятелство!









Продукти:

около 250 гр. правоъгълни бисквити (да не са от дебелите )
350 гр. течен шоколад (или какаов сусамов тахан от гръцката седмица в Лидл)
500 гр. маскарпоне
1 ч.ч. сладко по избор (моето домашно от праскови)
500 мл. прясно мляко
1 п. пудинг с варене на др. Йоткер ванилия (може и какаов)
3-4 с.л. захар (или повече на вкус)
100 гр. фино смлени орехи или настърган шоколад за украса
3 с.л. ликьор






Приготвяне:

Маскарпонето и сусамовия тахан (или течен шоколад) трябва да са на стайна температура.
Разбърквате ги в купа до хомогенност.
Сварявате пудинга според указанието,подсладен с няколко лъжици захар .
Готовият пудинг минете отгоре лекинко с парченце масло,за да не хваща кора,докато изстива.
Добавете на няколко порции охладения пудинг към маскарпонето и тахана (или течен шоколад),обединете с шпатула.
Ако сладкото ви е прекалено гъсто,размесете го с ликьора.
Ако е по-течно,добавете ликьора към крема.
В тавичка 24/24 см. на дъното сипете малко от крема.
Покрийте с ред бисквити.
Нанесете върху тях пласт крем,накапете тук-там от сладкото.
Следват втори ред бисквити,пласт крем и сладко тук-там.
Редувате до изчерпване на крема и бисквитите.
Завършете сладкиша с крем,поръсете смлени орехи или настърган шоколад.
Покрийте тортата с прозрачно фолио и я приберете в хладилника за 3-4 часа,за да попият бисквитите от крема.




11 октомври 2015 г.

бисквитена торта със смокини






  

Продукти за форма с размер 30/20 см. :

230 гр. бисквити
2 п. пудинг ванилия за варене на Др. Йоткер ( или друга марка десертно нишесте,общо количество 80 гр.)
захар на вкус
1 л. прясно мляко
100 гр. бял шоколад
500 гр. смокини
5 с.л. захар
100 гр. ситно смлени орехи







Приготвяне:

Нарежете смокините на резени,сложете ги в тавичка ,поръсете ги отгоре с 4-5 с.л. захар.
Запечете ги във фурната,докато се редуцира течността,която ще отделят,без да ги разбърквате.
Сварете пудинга според указанието на опаковката.
Към горещия пудинг добавете маслото и начупения на едро бял шоколад.
Изчакайте 3 мин. да се разтопят от топлината на крема и разбъркайте.
Веднага започнете да подреждате тортата преди крема да е образувал коричка.
Наредете първи ред бисквити,полейте ги с 1/3 от крема.
Подредете 1/3 от резенчетата смокини.
Следва втори ред бисквити,още 1/3 крем и 1/3 от смокините.
Завършвате с трети ред бисквити,последната част от крема и поръсвате обилно със смлените орехи.
Останалите 1/3 смокини ще използвате за гарниране на всяка порция.
Може да декорирате и с течен шоколад.




26 февруари 2015 г.

торта с киви








Тази торта направих вчера по случай рождения ден на моя баща.
Блатът е без брашно и по рецепта за руло от Златната книга на шоколада.
Рулото тествах за първи път преди няколко години,но понеже стана дебеличко и трудно за навиване,тогава реших,че би било по-добре с тези продукти да изпека кръгъл блат.Много удачно решение - блатът запази доста добър обем предвид вида и структурата си.Остана лек,нежен и въздушен и след престой в хладилника,макар че се опасявах,че шоколада в него след охлаждането може да го направи по-сбит,но не би.
Първоначално смятах да измажа тортата отстрани и затова си отделих част от крема,но когато махнах ринга предпочетох да я оставя така,за да се виждат двата пласта.
Ако и на вас ви харесва борда по същия начин и не искате да ви остане от крема ,може да намалите маскарпонето или сметаната наполовина.








Продукти за торта с диаметър 26 см. :

за блата:
8 яйца
250 гр. натурален шоколад
100 гр. захар ( или по ваш вкус )
някаква ароматна есенция по избор

за крема страчатела:
500 гр. маскарпоне
500 гр. течна млечна сметана
50 гр. шоколадови стружки
1 п. желатин
пудра захар на вкус
ванилия

6 броя киви
1/2 п. желатин за глазиране










Приготвяне:

на блата:
Разделете белтъците от жълтъците.
Разтопете шоколада и захарта на водна баня.
Отдръпнете от котлона,изчакайте леко да се охлади и добавете жълтъците един по един като разбърквате с телена бъркалка.
Разбийте белтъците с щипка сол на твърд сняг.
Поетапно ги въведете към шоколадовата смес и внимателно хомогенизирайте.
Покрийте дъното на форма за торта без откопчаващ борд с диаметър 26 см. с пекарска хартия.
Намаслете дъното и стените.
Изсипете сместа и заравнете.
Изпечете блата за около 30 мин. в загрята фурна на 165 гр. долен реотан с вентилатор.
Времето за печене е ориентировъчно.
Ще разберете,че блатът е готов,когато го докоснете отгоре - ще се усеща уплътнен,а не течен.
Изключете фурната и отворете вратичката.
Оставете формата във фурната за 3 мин.
Блатът леко ще спадне.
Преместете формата да изстива върху решетка.




Когато е напълно изстинал похлупете формата с поднос и обърнете.
Махнете пекарската хартия.






за крема:

Маскарпонето трябва да бъде на стайна температура.
Разбъркайте го с пудра захар на вкус посредством шпатула.
Ароматизирайте с ванилия.
Разбийте сметаната до твърди върхове.
Ако ползвате млечна сметана ,трябва да й добавите пудра захар на вкус .
Ако не се вдига до твърди върхове, можете да я стабилизирате с 2 с.л. суха сметана за разбиване на Др. Йоткер ( или стабилизатор за сметани ) .
Прибавете разбитата сметана на порции към маскарпонето .
За украса на тортата отделете 1 ч.ч. от крема и го насипете в пош с накрайник.
Приберете в хладилника,докато ви потрябва.
Ако искате да измажете тортата отстрани отделете още 1 ч.ч. от крема в купичка.
Прибавете в остатъка от крема разтопения желатин и шоколадовите парченца,разбъркайте.




 

Поставете регулиращ ринг за торти около блата.
Разпределете крема и заравнете.
Приберете тортата в хладилника, докато стегне желатина.
След това махнете ринга и ако желаете измажете борда на тортата с отделения крем.
Може да го панирате с кокос,шоколадови пръчици и т.н.
Обелете кивито и го нарежете на тънки шайби.
Подредете ги върху тортата.
Глазирайте плодовете с разтопен в 50 мл. вода 1/2 п.желатин.